سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۴۴
PDF
نمایشگاه کارافرینی دانش آموزان قاین برگزار شد

نمایشگاه کارآفرینی دانش آموزان قاین برگزار شد

نمایشگاه کارآفرینی دانش آموزان قاین با حضور 110 دانش اموز از مدارس هنرستان و کارودانش شهرستان قاین، 21 و22 اردیبهشت ماه برگزار شد.

بنا بر این گزارش این نمایشگاه به دنبال اجرای طرح اتاق کارآفرینی مدارس در قاین برگزار شده است و در فاز دوم طرح که از آبان ماه سال 89 اجرا شده است دانش اموزان آموزش های لازم را فراگرفتند.

در قالب این طرح دوره های فشرده کارآفرینی و کسب وکار، کارگاه آموزشی و بازدید از مراکز کارافرینی برگزار شده است که مورد استقبال دانش اموزان قرار گرفت.

نمایشگاه کارآفرینی دانش آموزان به دنبال این آموزش ها و علاقمندی دانش آمنوزان برگزار شده است و شرکت کنندگان ایده های عملیاتی شده خود را برای فروش در نمایشگاه عرضه کردند.

هدف اصلی نمایشگاه تمرین برای فروش مهارت ها بود و چگونگی کسب درامد که با جدیت دانش آموزان تحقق پیدا کرد.

IMG_9265
IMG_9302
IMG_9487
 
start stop bwd fwd


فیروزه صابر در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفت:

دانش‌آموزان در مدارس درك درستي از مفهوم كارآفريني و آينده شغلي ندارند


فيروزه صابر در مراسم افتتاح نمايشگاه اشتغال و كارآفريني دانش‌آموزان قاين اظهار داشت: براي بهره‌مندي بهتر و بيشتر از آموخته‌هاي تحصيلي دانش‌آموزان آنها بايد بتوانند ايده‌هاي خلاقانه خود را مطرح كنند تا امكان پرورش ايده‌هايشان فراهم شود.
وي افزود: برپايي چنين نمايشگاه‌هايي ضروري است تا دانش‌آموزان بتوانند از ايده‌هاي خود به كسب و كار دست پيدا كنند كه اين امر بي‌تأثير در آينده شغلي آنها نيست.
مدیرعامل بنياد توسعه كارآفريني زنان و جوانان  ادامه داد: با توجه به بررسي‌هاي انجام شده مشخص شده است كه دانش‌آموزان در مدارس درك درستي از مفهوم كارآفريني و آينده شغلي ندارند و مانند ديگر جوانان به اميد شغل‌هاي دولتي و استخدام در ادارات هستند.


صابر گفت: هدف از برگزاري اين نمايشگاه ورود نوجوانان و دانش‌آموزان به جامعه براي رقابت و ايجاد رغبت در آنها براي ايجاد شغل بر مبناي آموخته‌ها و اصلاح ذهنيت آنها در مورد شغل‌هاي دولتي است.
وي ادامه داد: خلاقيت و نوآوري شرط مهمي براي كار آفريني است كه در اين نمايشگاه دانش‌آموزان ياد مي‌گيرند كه با داشتن ايده‌هاي نو و خلاقانه مي‌توانند در آينده شغلي خود نيز موفق باشند.
مدیرعامل بنياد توسعه كارآفريني زنان و جوانان  تصريح كرد: مدارس و هنرستان‌هاي شهرستان قاين به عنوان پايلوت براي اجراي طرح كارآفريني مدارس انتخاب شده كه در طي اين طرح دانش‌آموزان با مفاهيم اصلي كارآفريني و كسب و كار آشنا شدند تا علاقه‌مندي لازم در مورد كارآفريني و كسب و كار در آنها ايجاد شود.
صابر افزود: اين طرح از آبان ماه سال 89 آغاز شده كه امروز به مرحله عملي رسيده است كه در طي اين مدت دانش‌آموزان از طريق بروشورها، تبليغات، كتاب‌ها و بازديدها با اين طرح آشنا شده‌اند.
اين نمايشگاه از سوي  بنياد توسعه كارآفريني زنان و جوانان، بنياد توسعه فرهنگي سپهر و شهرداری قاین در باغ ملي در بيش از 20 غرفه از جمله عكاسي، خياطي، آشپزي، نقشه‌كشي ساختمان، حسابداري، طراحي، گرافيك، عروسك‌سازي، كامپيوتر، هنرهاي دستي، گلدوزي و مشاوره شغلي برگزار و با استقبال خوب شهروندان مواجه شد.

بازدید هزار و 500 نفر از نمایشگاه

بیش از هزار و 500 نفر از مردم، دانش اموزان و مسولان از نمایشگاه کارافرینی دانش آموزان بازدید کردند.

با توجه به بررسی های به عمل امده با وجود زمان دو روزه نمایشگاه استقبال بی نظیری از آن صورت گرفت. شلوغی نمایشگاه و بازدید شهروندان از آن ضمن افزایش درامد دانش آموزان باعث امیدواری و دلگرمی آنها نیز شد.
دانش آموزان سفارش کار دریافت کردند

 

مسولان، کارافرینان و شهروندان با بازدید از نمایشگاه کارآفرینی دانش آموزان سفارش کار دادند و کالاها و خدمات دانش آموزان را پیش خرید کردند. از جمله به قرارداد 600 هزارتومانی یک شرکت راهسازی با گروه حسابداری نمایشگاه می توان اشاره داشت.

در این نمایشگاه بسیاری از گروه ها با انتخاب نام برای گروه خود اقدام به تاسیس شرکت کردند که مورد استقبال قرار گرفت. ایجاد فضای کسب وکار و کسب درامد دانش آموزان از جمله نتایج و اهداف این نمایشگاه بود.

بسیاری از شرکت ها و خیرین حمایت کننده طرح بودند

با اعلام برگزاری نمایشگاه کارآفرینی دانش آموزان بسیاری از شرکت ها و کارافرینان بخشی از هزینه های طرح را تقبل کردند.

اسامی شرکت ها و خیرین حامی نمایشگاه کارآفرینی مدارس قاین:

- شرکت صنایع فلزی سکو ایران

- شرکت قافلانکوه

- شرکت راه سازی فراز آب قاین

- کارخانه آرد والسی قاین

- شهرداری قاین

- نمایندگی کانون فرهنگی آموزش در قاین

- موسسه خیریه متحدان

- آقای نجمی هاشمی فشارکی

- آقای عبدی

- آقای البرزی منش از شرکت فولاد نور

- آقای اصغر حاجی بابا

- خانم مهندس صدیق

- خانم فیروزه صابر

ادامه طرح در تابستان و اجرای طرح های دیگر برای دانش آموزان

طرح  اتاق کارافرینی مدارس قاین رویکردی بلند مدت و عملگرا دارد. در ادامه این طرح دانش اموزان علاقمند در دوره های ویژه کارافرینی و کسب وکار شرکت خواهند کرد و آموزش های تخصصی لازم را فرا خواهند گرفت.

با توجه به مذاکرات صورت گرفته مقرر شد که پروژه های مختلف توانمند سازی دانش آموزان با تاکید بر محصولات استراتژیک منطقه(زعفران و زرشک) و  صنایع دستی فراموش شده اجرا شود. همچنین زمینه اشتغال دانش اموزان علاقمند با کمک ادارات شهرستان و هدایت دانش اموزان برای بهرمندی از تسهیلات صورت خواهد گرفت.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی