يكشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۳۶
PDF
نشست بنیاد در اتاق بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در نشست بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان با فعالان بخش خصوصی گفت:

اقتصاد ما مبتنی بر منابع طبیعی است نه نوآوری!

دکتر نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و ایران در نشست بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان با فعالان بخش خصوصی با بیان اینکه اقتصاد ما مبتنی بر منابع طبیعی است نه نوآوری گفت: با وجود تلاش هایی که برای آموزش در جامعه ایران صورت گرفته هنوز خروجی این آموزش به اقتصاد ما نرسیده است.
وی با بیان اینکه آموزشی که صرف جوانان می کنیم آموزش بهروه ور و مبتنی بر کارآفرینی نیست، افزود: متاسفانه آنچه که صرف آموزش می شود خروجی مناسبسی ندارد.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: آموزش های ما در مدارس صرفا دانش آموز را برای کنکور آماده می کند نه برای بازار کار !
وی در ادامه نشست با بیان اینکه بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان  و فعالیت های آن اصلی ترین مساله مورد نیاز جامعه را هدف قرار داده است اظهار داشت: آموزش مهارت های کارآفرینی از جمله کارهای اصلی است که حتی اقتصادهای بزرگ دنیا هم باید آن را دنبال کنند.
دکتر نهاوندیان در ادامه این نشست گفت: اتاق و جامعه نیکوکاری ابرار وظیفه دارد که هر آنچه که برای کارآفرینی انجام می شود را حمایت کند.
نحوه کمک به مسائل اجتماعی  قانونمند و سیستمی شده است


مهندس احمد پورفلاح رئیس کمیسون صنایع اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن ایران با اشاره به ضرورت فعالیت موسسات غیر دولتی گفت: نحوه کمک به مسائل اجتماعی به تدریج قانونمند و سیستمی شده است.
وی با اشاره به اهمیت مسئولیت اجتماعی سازمان ها و بنگاه های اقتصادی گفت: بنگاه های اقتصادی در برنامه سالیانه خود بودجه ای را برای کمک به مسائل اجتماعی قرار داده اند.
پورفلاح در خصوص منافع مسئولیت اجتماعی برای شرکت های اقتصادی گفت: ایجاد آرامش فردی و گروهی، به وجود آمدن نگرش مثبت در جامعه نسبت به این شرکت ها و افزایش تقاضا برای محصولات آنها و در نهایت همراهی بیشتر کارکنان با شرکت از جمله منافعی است که نصیب شرکت های دارای مسئولیت اجتماعی می شود.
وی با بیان اینکه حتی در کشورهای پیشرفته  دولت ها نه قادرند و نه برنامه شان این است که همه گرفتاری های اجتماعی را حل کنند افزود: در کشورهای مختلف  مردمان نیک اندیش  از طریق گردامدن در بنیاد های مردم نهاد به دنبال رفع مشکلات هستند.
رئیس کمیسون صنایع اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن ایران با اشاره به اهداف و ماموریت بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان گفت: ریشه همه گرفتاری ها بیکاری است و نداشتن درامد خود را به شکل پدیده های مختلف اجتماعی نشان می دهد.

پورفلاح با اشاره به نرخ 4/19 درصدی بیکاری در کشور گفت: اگر برای این مشکل راه حلی پیدا نشود به زودی شاهد پدیده های ناخوشایند طلاق، مهاجرت و کاهش نرخ ازدواج خواهیم بود.
وی با اشاره به اهمیت فعالیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه کارآفرینی در کشور گفت: در چارچوب مسئولیت های اجتماعی  بر همگان واجب است که به دنبال ایجاد فضای کسسب  کار برای زنان و جوانان باشند.


پتانسیل های بومی هر منطقه را باید شناسایی کرد
فیروزه صابر مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان نیز  در ادامه این نشست گفت:  هدف ما از برگزاری این نشست همفکری با فعالا ن بخش خصوصی و همراهی انها با برنامه های بنیاد است.
وی با ارائه گزارشی از فعالیت های بنیاد به دو رویکرد اصلی بنیاد در اجرای پروژه ها اشاره کرد و گفت: در اجرای طرح های کارآفرینی و توانمند سازی قصد داریم پتانسیل های بومی هر منطقه را شناسایی و گسترش دهیم.
صابر ادامه داد: برای تداوم طرح ها، همکاران اجرایی و تسهیلگران ، افراد بومی و علاقمند هر منطقه هستند .
مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان رویکرد دوم برای اجرای پروژه ها را نهاد سازی و فعال سازی یک شبکه اجتماعی و ارتباطی دانست.
وی همراه با کلیپ های تهیه شده به معرفی پنج طرح جدید بنیاد پرداخت که عبارتنداز، طرح اتاق کارافرینی مدارس، طرح بهبود کیفیت و شناسه تولید زعفران ایران، طرح سایت راهنمای عملی راه اندازی کسب و کار و آموزش مجازی کارآفرینی،طرح توان افزایی و توسعه کسب و کارهای بومی مناطق محروم و طرح هم افزائی تجارب کارآفرینان اجتماعی.
لازم به ذکر است که بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان ، به کوشش تعدادی از کارآفرینان و مدیران ، در آبان ماه 1384 به عنوان موسسه ای غیر دولتی و غیر انتفاعی با مجوز رسمی از مراجع قانونی تاسیس شده است . ماموریت اصلی بنیاد توسعه و ترويج تفکر خلاق و فعاليت مولد در ميان زنان و جوانان و زمينه سازی برای تبلور و تجلی خصيصه خودباوری و تلاش در جهت تحقق عينی شأن انسانی زنان و جوانان در جامعه به عنوان نيروهای اثربخش و کوشش برای توان افزايی آنان در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و گسترش مشارکت فعال آنان در توسعه و افزايش توان ملی کشور است .

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی