چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۳
PDF
سومین نشست هم اندیشی کارآفرینان اجتماعی

سومین نشست هم اندیشی کارآفرینان اجتماعی با حضور جمعیت تولد دوباره

  • تاريخ: 30/3/90
  • سخنران:آقاي فروهر تشويقي موسس جمعيت تولد دوباره


v تجربه شخصی عامل ایجاد جمعیت تولد دوباره

جمعیت تولد دوباره به عنوان مرکز بازپروری معتادان با روش ایمان مدار و پرهیز مدار بدون استفاده از دارو در سال 1381 توسط آقای تشویقی که خود مسیر اعتیاد را طی نموده بود تاسیس شد این جمعیت با تکیه بر برنامه 12 قدمی برای بازتوانی معتادان قدم برمی دارد در واقع فعالیت های انجمن در سه حوزه کاهش آسیب، درمان و پیشگیری پیگیری می گردد در ضمن باید یادآور شد بنا بر آمارهای موجود این جمعیت بالاترین آمار ترک اعتیاد را در کارنامه خود دارد.

آقای فروهر بنیان گذار این جمعیت در ابتدای جلسه خود را به عنوان یک معتاد بهبود یافته معرفی نمود که پس از بهبودی خویش سعي نموده جهت خدمت به معتادین با بهره گیری از تجربیات خویش فعالیت هایی را  جهت رهايي ساير معتادين از بند اعتياد انجام بدهد از جمله تالیف چند کتاب در حوزه اعتیاد،تاسیس گروه های خودیاری ترک اعتیاد، پایه گذاری دوره های مددیاری اعتیاد و تاسیس انجمن تولد دوباره.

وی اظهار داشت با توجه به تجربیاتی که خود از اعتیاد و سپس بهبودی آن پشت سر گذاشته در اولین گام ورودش به ایران یعنی در سال 1373 به تشکیل گروه های خودیاری اعتیاد پرداخته است که تشکیل این گروه ها که بسیار هم موفق عمل نموده اندپیش زمینه ای برای تشکیل جمعیت تولد دوباره بوده است.

آقای تشویقی مهم ترین وجه تمایز روش ایمان مدار و پرهیز مدار جمعیت را نسبت به سایر روشها در این دانست که این روش تنها روشی است که به یک فرد بهبود یافته از چنگال اعتیاد مجوز سم زدایی و یاری رساندن به یک معتاد دیگر را جهت ترک اعتیاد می دهد.

از مهم ترین اقدامات جمعیت تولد دوباره برگزاری چندین دوره مددیاری اعتیاد با استفاده از اساتید برجسته حوزه اعتیاد است که بیشترین دانشجویان این دوره ها را  خود معتادین بهبود یافته تشکیل می دهند که بالافاصله پس از به پایان رساندن دوره در مراکز ترک اعتیاد مشغول به کار میشوند.

v منابع مالی

آقای فروهر در رابطه  با مسائل مالی جمعیت هم نکاتی را یادآور شدند بنابر اذعان ایشان ابتدای کار هزینه ها از طریق سرمایه های شخصی خود آقای فروهر تامین میشده است چرا که ایشان انگیزه و عشق کافی را برای پیاده کردن ایده هاي خودداشته است اما به مرو زمان و با گسترش جمعیت کمک های مردمی اساسی ترین جنبه درآمد  ان جی او گشت آقاي  تشويقي  بیان داشتند که جمعیت ایشان چندان به کمک های دولتي وابسته نبوده  وتکیه اصلیش بر روی کمک های مردمی ست.

v نکات قابل تامل

از مهم ترین نکات مثبت انجمن که توسط آقای فروهر بدان اشاره شد میتوان موارد زیر را نام برد:

ü     روش ایمان مدارو پرهیز مدار جمعیت بدون استفاده از دارو جهت ترک اعتیاد با تکیه بر توجهات گروهی و روش های معنوی

ü     وارد شدن جعمیت تولددوباره به مباحث آموزشی و تغییر جهت دادن از بخش اجرائیات به سمت آموزش

ü     گسترش این فرهنگ که فرد معتاد میتواند بهبود بیاید.

ü     انسانی عمل کردن در قبال معتادین برای ترک اعتياد و عدم استفاده از روش های متوسل به زور

ü     پیشرفت و پویایی الگوهای ترک اعتیاد درموسسه با توجه به نیاز های روز

ü     مدیریت همراه با عشق که خود آقای فروهر از عبارت مدیریت بسیج گونه استفاده کردند.

ü     تعامل مناسب و سازنده با سایر ارگان های دولتی و خصوصی

ü     کارآفرینی و ایجاد شغل برای معتادان بهبود یافته

ü     تلفیق عمل و نظریه در رابطه با پردازش الگوهاي ترك اعتياد

ü     خانواده محوري در درمان اعتياد

v چالش ها و معضلات

جمعیت تولد دوباره مانند بسياري  از موسسات غیر دولتی دیگر دارای چالش ها و مشکلاتی نیز است از مهم ترین چالش ها ی این جمعیت می توان به مواردی هم چون عدم تحقق مدیریت مشارکتی در ساختار جمعیت، فرد محوری در تصمیم گیری ها وبوجود آمدن الگوهای جدید اعتیاد اشاره كرد.

v پرسش و پاسخ

در پایان صحبت های آقای تشویقی سوالاتی مطرح گردید که البته بیشتر درموردخوداعتیاد بود و نه جمعیت تولد دوباره سوالاتی مانند:دلایل بازگشت معتاد به جاده اعتیاد، آمار افراد بهبود یافته، چگونگی کمک به افرادي که معتاد به شیشه هستند و... یکی از مهم ترین سوالات مطرح شده که چالش اصلی بسیاری از موسسات است در رابطه با دلایل عدم تحقق مدیریت مشارکتی وشورایی در مراکز مردم نهاد بود آقای فروهر در مقام پاسخ دو دلیل عمده را برای چنین مسئله ای بر شمردند اولین دلیل  از نظر ايشان وجود روحیه فرد محوری در فرهنگ ایران  و سابقه دار بودن چنین روحیه ای در فرهنگ عرفي جامعه ايران ست كه موانع عظيمي را بر سر راه تحقق مشاركت و دموكراسي بوجود مي آورد اما شاید مهم ترین دليل به  نظر بنيان گذار جمعيت تولد دوباره  عدم مسئولیت پذیری افراد در قبال تصمیم گیری هاي مهم سازماني ست كه سازمان ها و موسسات را به فرد محوري سوق مي دهد چرا كه  افراد سعي مي كنند  به خاطر عدم مسئولیت پذیری از شرکت در تصمیم گیری ها شانه خالی  کنند و بار مسئوليت تصميم گيري را فقط بر دوش يك نفر بگذارند.

در پایان جلسه دو پیشنهاد بازدید از جمعیت تولد دوباره و برگزاری کارگاه های آموزشی از طرف جمعیت برای نهادهای غیر دولتی نیز توسط برخی از حضار مطرح گردید که آقای فروهر قول تصمیم گیری در این رابطه را به حاضرین در جمع دادند.

v جمع بندی

جمعیت تولد دوباره یکی از بزرگترین سازمان های مردم نهاد در زمینه بازپروری معتادان با استفاده از روش ایمان مدار و پرهیز مدار و بدون استفاده از دارو در ایران است که تا کنون توانسته است موفقیت های زیادی را کسب کند بنیان گذار این موسسه آقای فروهر تشویقی است که خود تجربه 25 سال اعتیاد را داشته است که همین امر یکی از نکات مثبت این جمعیت است که موسس خود هم درد جامعه هدفش می باشد.

جمعیت تولد دوباره بر روی افراد مصرف کننده مواد، افراد در معرض خطر و بر کل جمعیت متمرکز است.

این جمعیت در ابتدای کار به سرعت رشد و توسعه می یابد اما به مرور زمان بنیان گذاران به این نتیجه میرسند که کانون های خود را در سراسر ایران مستقل نمایند و خود بیشتر وارد امر برنامه ریزی، آموزش و پژوهش گردند.

در واقع استفاده از معتادان بهبود یافته، اتخاذ نگاهی انسانی به معتادین، استفاده از روش های کارآمد برآمده از تجربیات شخصی، توجه به معنویات در امر بهبود معتادین، تاکید بر نقش گروه در امر ترک اعتیاد و... دامنه نفوذ این جمعیت را در جامعه بسیار بالا برده است به طوری که بیشترین آمار ترک اعتیاد را  تولد دوباره به خود اختصاص داده است.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی