شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۲۳
PDF
چهارمین نشست هم اندیشی کارآفرینان اجتماعی

نشست چهارم:انجمن دفاع حقوق كودكان، جمعيت امام علي(ع)

 • تاريخ:18/7/90
 • سخنرانان: خانم شيوا دولت آبادي مدير عامل انجمن دفاع از حقوق كودكان و خانم رحيمي مدير عامل جمعيت امام علي(ع)


v تاكيد بر پيمان نامه حقوق كودك دليل اصلي تشكيل انجمن

انجمن حمايت از حقوق كودكان در سال 1373 با هدف ترويج و تبليغ اصول مندرج در پيمان نامه جهاني حقوق كودك شروع به فعاليت نمود بنا بر اظهارات  خانم دولت آبادي زمان شروع فعاليت انجمن مصادف بوده است با اوج شكل گيري جنبش ان جي اويي در ايران،  در واقع انجمن دفاع از حقوق كودكان زماني شروع به فعاليت نموده كه مباحث جامعه مدني به طور جدي در عرصه اجتماع مطرح بوده است.

خانم دولت آبادي با اشاره به اينكه انجمن با طيف متفاوتي از علاقمند به حقوق كودك فعاليت خويش را آغاز نمود، دليل اصلي اين دور هم جمع شدن علاقمندان  را پذيرش پيمان نامه حقوق كودك از سوي جمهوري اسلامي ايران و لزوم تاكيد بر اين پيمان نامه در عرصه هاي مختلف قانون گذاري و فرهنگي دانست.

v فعاليت ها وبرنامه ها

فعاليت هاي انجمن را مي توان در دو بعد حقوقي –قانوني و فرهنگي-اجرايي تقسيم بندي نمود.

يكي از اساسي ترين فعاليت هاي  انجمن مطالعه، بازبيني و  ارائه پيشنهادات حقوقي از سوي حقوقدان انجمن  در زمينه حقوق كودكان است از مهم ترين فعاليت هاي حقوقي انجمن ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

 • تنظيم يك لايحه 12 ماده اي براي حقوق كودكان ونوجوانان  و تصويب 9 ماده آن  توسط مجلس شوراي اسلامي
 • تنظيم يك لايحه 54 ماده اي در رابطه با حقوق كودكان كه البته هنوز توسط مجلس بررسي و تصويب نشده است.
 • تلاش هاي قانوني جهت اصلاح قانون اعدام كودكان
 • تلاش هاي قانوني جهت پيگيري پرونده هاي كودك آزاري و..

البته انجمن علاوه بر  فعاليت هاي تخصصي در زمينه حقوقي وارد مباحث اجرايي و فرهنگي نيز در زمينه حقوق كودكان شده است كه ميتوان به موارد زير اشاره نمود:

 • پروژه استان خراسان جنوبي: كه اين پروژه پس از زلزله 1376 در روستاهاي اطراف قائن و بيرجند، شروع به فعاليت كرد. در ابتداء وظيفه ي اين واحد التيام بخشيدن به آلام و نيازهاي اوليه انسان هاي آسيب ديده از زلزله بود، اما در حین كار به تدريج با مشكلات اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي مردم منطقه روبه رو شد و اين گونه بود كه انجمن حمايت از حقوق كودكان براي رفع مشكلات و كمبودهاي اساسي و ارتقاء سطح زندگي كودكان اين منطقه و با توجه به اولويت نيازها، تلاش و كوشش پي گير و برنامه ريزي شده اي را آغاز كرد. از جمله فعاليت هاي انجام شده در اين بخش مي توان به تاسيس مهد كودك ، مدرسه سازي با كمك خيرين، ايجاد خوابگاه براي دختران جهت ادامه تحصيل و... اشاره كرد.
 • پروژه خانه هاي  كودك شوش و ناصر خسرو : اين خانه ها  جهت توانمندساز ي كودكان كار كه در شرايط سختي زندگي مي كنند راه اندازي شده است.از جمله خدمات اين خانه مي توان به ارائه خدمات سواد آموزي به كودكان، قصه خواني، ارائه خدمات پزشكي و مشاوره و مددكاري اشاره نمود.
 • پروژه صداي يارا: بنا بر اظهار نظر خانم دولت آبادي اين خط اولين خط تلفني است كه مستقل از هر گونه سازمان دولتي براي كودكان و خانواده هاي آنان  مشاوره ارائه ميدهد
 • واحد مددكاري انجمن: اين واحد متشكل از افراد مجرب و آموزش ديده در حوزه كودكان است كه با هدف پيگيري برخي از موارد گزارش شده در زمينه آسيب هاي كودكان و مسائلشان راه اندازي شده است.
 • برگزاري كارگاه ها و سمينارهاي مختلف با موضوعيت مسائل كودكان

خانم دولت آبادي در رابطه با ارزيابي اين پروژه ها و اينكه چقدر موفق و سرنوشت ساز بوده است اظهار داشتند كه انجمن داراي معيارهاي دقيق ارزيابي نيست،  اما به طور نسبي مي توان گفت كه انجمن توانسته مقطعي برخي مهارت هاي مهم زندگي را  به بچه ها نشان بدهد   البته  انجمن در بعضي جاها سرنوشت ساز بوده  اما در ميانگين فقط توانسته  اثري روي كودكان بگذارد.

v ارکان سازمانی

بنا بر اظهار نظر خانم دولت آبادي انجمن توسط يك هيئت مديره هفت نفره منتخب از سوي اعضاء اداره مي گردد كه هر دو سال يكبار انتخاب مي شوند. به همراه اعضاء اصلی دو عضو علی البدل هیئت مدیره نیز وجود دارند . بازرس قانونی انجمن برای نظارت بر امور مالی و عملکرد هیئت مدیره نيز  سالي يكبار  توسط مجمع عمومی انتخاب می شود.

علاوه بر اين موسسه داراي يك دفتر مركزي و يك مدير داخلي تمام وقت و يك حسابدار نيمه وقت است در مراكز اين انجمن ها دو نيروي تمام وقت حضور دارند اما باقي كارهاي انجمن توسط داوطلبان انجام مي پذيرد.

v چالش ها و معضلات

خانم دولت آبادي عمده ترين چالش ها و مشكل انجمن حقوق كودكان را بحث مديريت داوطلبان دانست چرا كه با سلايق گوناگون وارد كار ميشوند و  به خاطر ماهيت داوطلب بودنشان هميشه در دسترس نيستند .

يكي ديگر از چالش هاي انجمن كه بنا بر نظر خانم دولت آبادي هم حسن انجمن است و هم عيب آن مديريت چرخشي اين موسسه مي باشد حسن از اين نظر كه هويتي دموكراتيك به ساختار مديريتي انجمن ميدهد اما ازسوي ديگر به خاطر عوض شدن سلايق مديريتي يكي از چالش هاي انجمن به شمار ميرود.

v نکات قابل تامل

خانم دولت آبادي در طول صحبت هايشان به ذكر نكات قبل تاملي در رابطه با فعاليت هاي انجمن پرداختند كه بسياري از اين نكات مي تواند وجه مميزه انجمن نسبت به ساير موسسه هاي فعال در اين حوزه باشد در ادامه مي توان به ذكر برخي از اين نكات مهم كه جز فعاليت هاي مثبت انجمن به شمار ميرود اشاره داشت:

 • توجه ويژه به كودكان آسيب پذير  به خصوص كودكان كار
 • حذف نكردن كودكان افغان از گروه هدف اين انجمن و توجه ويژه به امور اين كودكان
 • مديريت و ساختاردموكراتيك
 • مطرح كردن پديده كودكان كار به صورت جدي در سطح جامعه
 • انجام اقدامات قانوني جهت احياي حقوق كودكان
 • توجه به مسئله آموزش در كودكان به خصوص كودكان كار

 

در پايان سخنان خانم دولت آبادي سوالاتي نيز از سوي دوستان مطرح شد يكي از سوالات مطرح شده از ايشان در رابطه با دلايل جدايي برخي از افراد از اين انجمن بود خانم دولت آبادي اظهار داشتند كه اين جدايي ها دلايل گوناگوني مي تواند داشته باشد يكي از دلايل مهم آن شايد اين باشد كه برخي از داوطلبان از نظارت انجمن در رابطه با جمع آوري كمك هاي مالي مردم اظهار ناراحتي مي كنند و مايل اند كه به صورت مستقل و با دستي بازتر و صد البته نيتي خير به جمع آوري كمك هاي مردمي بپردازند يكي ديگر از دلايل اين امر اين است كه برخي از افراد هميشه دوست دارند مدير باشند بنابراين اقدام به تاسيس يك ان جي اوي جديد با محوريت و مديريت خودشان  مي زنند.

در رابطه با برنامه ريزي سازماني نيز سوالي از خانم دولت آبادي  شد كه ايشان ابراز داشتند يك برنامه راهبردي دوساله تنظيم نموده اند كه بخشي از اين برنامه به خاطر به وجود آمدن نياز هاي جديد مغفول مانده است.پس

v جمعيت امام علي اولين جنبش اجتماعي دانشجويان در دانشگاه

جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) نخستین بار توسط دانشجویان کلاس های رهیافتی به درون که استاد شارمین میمندی نژاد موسس و مبتکر آن می باشد، تاسیس شده است دفتر دانشگاهی جمعیت در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد و این NGO به عنوان نخستین سازمان دانشجویی فعال در زمینه معضلات اجتماعی در ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

فضاي شكل گيري انجمن درست مصادف با شيوع سياست زدگي و سرخوردگي در بين دانشجويان دانشگاه بوده بنابراين همين امر لزوم تشكيل يك جنبش اجتماعي غير سياسي كه وابسته به هيچ حزب و مسئله سياسي نباشد را به وجود آورده است.

خانم رحيمي به عنوان يكي از موسسين اين جمعيت ماموريت جمعيت امام علي  را تمركز بر روي معضلات اجتماعي و ارائه راهكارهاي انديشمندانه و خلاقانه براي مبارزه با معضلات اجتماعي بيان كرد.

يكي از اقدمات مهم انجمن در راستاي اهدافش از نظر ايشان احياي برخي از آيين هاي مذهبي و ملي و بازگرداندن روح و معنا به اين آيين ها جهت امدادرساني به نيازمندان بوده است.

خانم رحيمي در زمينه حوزه فعاليت هاي جمعيت  ابراز داشتند كه  جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) هیچگاه فعالیت های خود را به زمینه خاصی محدود نکرده است و همواره در زمینه های مختلف اجتماعی از تامین نیازهای اولیه زندگی (غذا، پوشاک و مسکن) برای نیازمندان تا توجه به مسئله آموزش و همچنین آگاه سازی در اجتماع در خصوص مسائل اجتماعی، به فعالیت و ارائه طرح و برنامه و برگزاری همایش و سمینار پرداخته است. گروه های هدف جمعیت امداد دانشجویی – مردمی امام علی (ع) را کودکان و زنان تشکیل میدهند.

v فعالیت ها و برنامه ها

جمعيت در طي سال ها فعاليت خود پروژه هاي گوناگوني را طرح ريزي و اجرا نموده است كه خانم رحيمي برخي از مهم ترين اين طرح ها را برشمارند برخي از اين طرح ها به شرح زير است:

ü طرح كوچه گردان عاشق

اين طرح در شب هاي ماه مبارك رمضان به قصد رساندن كالاهاي غذايي به خانواده هاي نيازمند توسط داوطلبان اجرا ميشود.

ü طرح كعبه كريمان

اين طرح در سالروز تولد حضرت علي به منظور برآورده كردن آرزوهاي كودكان نيازمند اجرا ميشود بدين ترتيب كه كودكان آروزهاي خود را بر روي برگي كاغذ مي نويسند و در كعبه هاي كوچك دست ساز قرار مي دهند  و اين كعبه ها توسط جمعيت به دست خيرين جهت برآورده كردن اين آرزوها ميرسد.

ü شام عياران

اين طرح جهت بازپروري معتادين در شب هاي عاشورا در محله هاي كه مستعد اعتياد هستند برگزار مي گردد.

ü تدريس عشق

برخي از دانشجويان داوطلب به منظور برقراري عدالت آموزشي به تدريس رايگان كودكان نيازمند مي پردازند.

ü خانه هاي علم وزندگي

اين خانه ها به نوعي مدارس غير رسمي جهت آموزش كودكان در سن مدرسه اما محروم از تحصيل است.

ü خانه هاي  ايراني

خانه هاي ايراني، خانه هايي براي ارائه خدمات امدادي به كودكان و بانوان در محله هاي محروم است.از جمله اقدامات انجام پذيرفته از سوي اين خانه ها مي توان به حل بحران هاي ناشي از نيازهاي غذايي، پوشاك و مسكن و آموزش و مشاوره اشاره كرد.

v منابع مالي

کلیه هزینه های جمعیت توسط خیرین و اسپانسرهای مردمي و یا صاحبان شرکت ها،کارخانجات و خدمات خصوصی تامین می شود و همچنین طرح های ماهیانه 3000 تومانی جمعیت در میان دانشجویان از دیگر راه های جذب منابع مالی برای جمعیت می باشد. در ضمن جمعیت با برگزاری برنامه های درآمدزا نظیر نمایشگاهها و بازارچه های خیریه و جشنواره های غذا به معرفی و جذب امکانات و منابع مالی برای برنامه های خود می پردازد.

v چالش ها و معضلات

خانم رحيمي دانشجو بودن داوطلبان جمعيت را ازآن جهت كه اين افراد آرمان خواه و صادق هستند و رويكردي علمي دارند را يك حسن بزرگ دانست كه همين حسن يكي از چالش هاي جمعيت ميباشد زيرا به محض اينكه اين افراد از دانشگاه خارج و  وارد زندگي مي شوند فعاليت هايشان كم ميشود و گاهي از جمعيت نيز خارج مي شوند و جمعيت بايد اين هزينه نو به نو شدن داوطلبان را بپردازد.

البته چالش هاي ديگري نيز توسط خانم رحيمي نام برده شد كه البته چندان مربوط به ماهيت خود جمعيت نيست بلكه بيشتر به مسائل فرهنگي جامعه بازمي گردد مسائلي از قبيل مشاركت نكردن مردم در برخي از طرح هاي جمعيت به خاطر مسائل فرهنگي بنا بر اظهار نظر خانم رحيمي برخي از خيرين حاضر نيستند به كودكاني كه بنا بر شرايط زندگيشان دچار بزه شده اند  ياري برسانند.

v نكات قابل تامل

از جمله مهم ترين نكات قابل تاملي كه توسط خانم رحيمي مطرح شد مي توان موارد زير را نام برد:

 • ماهيت دانشجويي بودن جمعيت
 • گسترش فعاليت هاي انجمن به فراخور نياز هاي جامعه
 • معنا بخشي دوباره به برخي از آيين هاي ملي و مذهبي جامعه
 • تلاش براي تغيير فرهنگ عمومي در حوزه مسائل اجتماعي به خصوص فقر
 • تلاش براي پيدا كردن راهكارهاي علمي منطبق بر دانش روز جهت حل معضلات اجتماعي

v جمع بندي

در چهارمين نشست هم انديشي كارافرينان اجتماعي نمايندگاني از انجمن حمايت از حقوق كودكان و جمعيت امام علي (ع) حضور داشتند.

خانم دولت آبادي يكي از موسسين و فعالين انجمن حقوق كودكان و به نمايندگي از اين انجمن به معرفي انجمن و ذكر نكاتي قابل تامل در رابطه با كارآفريني اجتماعي پرداختند.

ايشان دليل اصلي تشكيل انجمن را ترويج و تبليغ پيمان نامه حقوق كودك در ايران  دانستند و طول صحبتهايشان به معرفي پروژه هايي كه تا كنون انجمن با آن درگير بوده پرداختند از جمله مهم ترين پروژه هاي اين انجمن راه اندازي خانه كودك در دو محله دروازه غار و ناصر خسرو و كمك رساني درمنطقه جنوب خراسان و هم چنين راه اندازي صداي يارا است.

از اقدامات مهم و اثر گذار انجمن از نظر خانم دولت آبادي ميتوان به اقدامات حقوقي و قانوني موسسه در راستاي احياي حقوق كودكان اشاره اشت كه انجمن و حقوقدانان آن اقدامات بسيار گسترده و جدي اي را در اين زمينه انجام داده اند.

جمعيت امام علي در سال 1387 به عنوان يك سازمان مردم نهاد و دانشجويي فعاليت هاي خود را رسميت بخشيد و به مرور زمان با گسترده شدن اهداف دامنه فعاليت هاي اين جمعيت نيز گسترش يافت.

از مهم ترين اقدامات جمعيت كه توسط خانم رحيمي بدان اشاره شد ميتوان به طرح كوچه گردان عاشق، تدريس عشق، تاسيس خانه هاي علم و زندگي و.. اشاره داشت.

از مهم ترين مزيت ها و در عين حال نكات منفي جمعيت امام علی بنا بر اظهار نظر خانم رحيمي مي توان به ماهيت دانشجويي داوطلبان اشاره كرد دانشجوياني كه با آرمان خواهي خويش صادقانه به فعاليت مي پردازند اما به محض فارغ التحصيل شدن كه آنها را وارد  زندگي شغلي و خانوادگي مي كند وقت كمتري براي فعاليت هاي دواطلبانه می گذارند و به نوعي از اين پروسه نيز خارج ميشود و همين امر هزينه هاي زيادي را بر دوش جمعيت مي گذارد.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی