شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۳۹
PDF
ششمین نشست هم اندیشی بین کارآفرینان اجتماعی

نشست ششم: موسسه مهر طه و بنياد زينب كبري

 • تاريخ:29/11/91
 • سخنرانان:خانم زارع مدير عامل موسسه مهر طه و خانم دكتر ايرواني مشاور موسسه و آقاي حسين عظيمي مدير مشاركت هاي مردم بنياد زينب كبري


v تولد مهر طاها از دل یک تجربه شکست خورده

خانم زارع  بیان داشتند که موسسه مهر طه در سال 1381 از دل یک تجربه شکست خورده که تشکیل ستادی برای نگه داری کودکان و نوجوانان خیابان بوده است اما بعد از مدتی شهرداری به این نتیجه میرسد که باید این ستاد را منحل کند جهت نگه داری از همین دختران فرار متولد شده است اما بنا بر صحبت های خانم زارع بعد از مدتی فعالیت متوجه شده اند که نگه داری دختران فرار بسیار پرهزینه و کار مشکلی است با توجه به اینکه اکثر خیرین اعتقادی به کمک جهت نگه داشت دختران فرار نداشتند بنابراین موسسه با ترخیص این دختران هدف خود را به سمت  حمایت و نگه داری شبانه روزی از دختران بی سرپرست و بد سرپرست تغییر می دهد و با این تغییر ماهیت می توانداعتماد حامیان را کسب و منابع مالی  را جذب کند.

خانم زارع با بیان این نکته که برای پذیرش کودکان در موسسه سلامت جسم و ذهن و بعضا سلامت اخلاق لازم است تعداد کودکان تحت پوشش خود را در موسسه به صورت شبانه روزی حدود 32 نفر اعلام کردند که البته با سایر کودکان تحت پوشش که در موسسه  به صورت شبانه روزی نگه داری نمیشوند اما حمایت کامل و همه جانبه دریافت می کنند  حدودا به 50 کودک میرسد.

خانم زارع بارها در سخنان خویش اذعان داشتند که در مهر طه تمام تلاش خویش را کرده اند تا کودکان تحت تکفل احساس بودن در جمع یک خانواده را داشته باشند.

v وضعیت اجتماعی و اقتصادی زمان تولد مهر طه

خانم زارع در این باره اشاره داشتند مهم ترین مزیت اجتماعی زمان شکل گیری موسسه این بوده که آن زمان  جز سال های طلایی مراکز مردم نهاد به خاطر نگاه دولت وقت به جامعه مدنی بوده است که بعضا موسسات به سرعت مجوز می گرفتند و محدودیت های چندانی بر سرراه فعالیت های خویش نداشتند.

v منابع مالی

خانم زارع در این رابطه بیان داشتند که در ابتدای کار موسسین موسسه چندان آورده مالی نداشتند و  راه های جذب منابع مالی توضیح اهداف و عملکرد موسسه از طریق ارتباطات رودر رو با دوستان خیر بوده است.

البته در شروع کار شهرداری برای هر فرد روزانه سرانه سه هزار تومان در نظر گرفته بوده که البته بسیار محدود بوده است.

خانم زارع با بیان این نکته که هزینه های موسسه از طریق خیرین و حامیان مالی تامین میشود هزینه هر دختر تحت پوشش خویش را در حال حاضر 1500000هزار تومان برآورد نمودند که بیشترین این هزینه ها مربوط به هزینه های روان شناسی و حقوق و دستمزد می گردد.

v ارکان سازمانی

موسسه مهر طه بنا بر اذعان خانم زارع به صورت هیئت امنایی اداره می گردد و هیئت امنا نقش پر رنگی در اداره موسسه دارد.

هم چنین نیروهای موسسه به دو بخش نیروهای موظف و داوطلب تقسیم میشود نیروهای موظف شامل يك كادر 20 نفر متشكل از  مربیان، مددکاران، مشاوران و کارمندان بخش مالی و اداری موسسه هستندکه بسيار بخش پرهزينه اي است ونیروهای داوطلب نیز در بخش های آموزشی، خدمات درمانی، تقویت روابط اجتماعی، تفریح و اوقات فراغت و روابط عمومی با مهر طه همکاری دارند.

v    دستاوردها

خانم زارع با توجه به عمر ده ساله موسسه به ذکر دستاوردهای مهر طه پرداخت که در ادامه به این دستاوردها اشاره میشود:

-شکل گیری یک شبکه از شهروندان نیکوکار ومسئول که دغدغه مسائل اجتماعی را دارند.

-احیای چندین خانواده از هم گسیخته و پیوند دوباره اعضا با همدیگر مثلا پیوند دوباره عاطفه و پدرش بعد از 17 سال و پیوند زهرا و مادرش بعد از 12 سال.

-تغییر الگوی زندگی برخی از این کودکان با توجه به حمایتی که از آنها میشود و بازگرداندن اعتماد به نفس به آنها

-کمک به رشد و شکوفایی کودکان

- توجه به مسائل روان شناختی  و گره های روانی این بچه ها به خاطر آسیب های روانی که دیده اند.

- ازدواج 8 فرزند موسسه طی این ده سال که برخی از آنان تجربه شیرین مادری را هم دارند.

-کمک به فرزندان موسسه جهت کسب مهارت های شغلی

- خرید ساختمان بنیاد توسط خیرین

- برگزاری جایزه کتاب مهر با داوری خود بچه ها

v نکات قابل تامل

طی سخنان خانم زارع جهت معرفی موسسه نکات قابل تامل و مثبتی در رابطه با فعالیت ها و مدیریت بنیاد نیز ذکر شد که میتوان به برخی از آنها اشاره داشت مواردی از قبیل:

 • توجه به امر مشاوره جهت پرروش کودکان
 • توجه به امور پرورشی کودکان در کنار توجه به امور آموزشی
 • ایجاد یک جو خانوادگی در موسسه از طریق پیوند این کودکان به خانواده های حامیان تحت عنوان خاله و عمه
 • تغییر هدف موسسه بنا بر نیازها و اقتضائات اجتماعی و فرهنگی و بضاعت موسسه.

v مشکلات کودکان در موسسه

خانم دکتر ایروانی به عنوان مشاور موسسه که دکترا تعلیم وتربیت نیز دارند مشکلات فرزندان تحت پوشش  را در چند مورد خلاصه ذکر نمودندو البته اذعان داشتند که این مشکلات فقط مخصو ص کودکان موسسه مهر طه نیست و ممکن است هر کودکی که در شرایط نا  مناسب خانوادگی قرار گرفته باشند با چنین مشکلاتی دست به گریبان باشد مشکلاتی از قبیل:

عدم شکل گیری هویت فردی به خاطر زندگی در محیط شبانه روزی،انکار واقعیت زندگی و عدم پذیرش آن، وجود خشم درونی و پرخاشگری نسبت به محیط و واقعیت، عدم احساس تعلق نسبت به موسسه و...

در پایان خانم دکتر ایراونی ابراز داشتند با وجود خدمات این گونه موسسات باید گفت آسیب هایی که این کودکان به خاطر نداشتن خانواده متحمل میشوند غیر قابل جبران است.

v پرسش و پاسخ بخش اول

در پایان صحبت های خانم دکتر ایروانی سوالاتی و پیشنهاداتی نیز از سوی شرکت کنندگان مطرح گردید یکی از این پیشنهادات از سوی جامعه  یاروی بود که ازخانم زارع درخواست نمودند یک مصاحبه جهت معرفی موسسه با مجله یاوری داشته باشند در ضمن بحث جالب نیز بر روی تلفیق نظریه و عمل و قرار گرفتن نیروهای دانشگاهی در کنار نیروهای با تجربه جهت هم افزایی شد.

وجود شوروشوق سازمان نیافته در میان داوطلبان هم از موضوعات مورد بحث در بخش پرسش و پاسخ بود خانم زارع اذعان داشتند حضور داوطلبان در موسسه یکی از بخش های چالش برانگیز موسسه است زیرا علی رغم  اینکه این دانشجوهای داوطلب بسیار دلسوز و صادق هستند اما در اکثر مواقع وارد حوزه هایی می شوند  که نباید بشوند و دلسوزهایی می کنند که نباید بکنند.

در ادامه آقای عظیمی به نمایندگی از بنیاد زینب کبری به معرفی این بنیاد پرداختند.

v تولد بنیاد زینب کبری  از دل تجربه ی زیسته بنیان گذاران

بنیاد زینب کبری در سال 1358 توسط خانم برزگر و همسرشان که قبلا در آمریکا زندگی می کردند و فضای اجتماعی آمریکا را تجربه نموده بودند  متولد گردید.

بنیاد زینب کبری، موسسه ای خیریه و غیر انتفاعی است که وظیفه نگهداری از کودکان بی سرپرست و یتیم را بعهده دارد موسسه در طول فعالیت خویش با تحت پوشش قرار دادن بیش از سه هزار کودک، زمینه تحصیل، آموزش و اشتغال آنها و در مواردی خانواده هایشان را به عهده داشته است.

بنا بر اظهار نظر آقای عظیمی مهم ترین هدف بنیاد از آغاز تربیت درست فرزندان بوده است.

آقای عظیمی در طول سخنانشان اظهار داشتند که بچه ها در بنیاد با حس اینکه در کنار خانواده هستند پرورش می یابند.

v فعالیت ها و برنامه ها

بیناد زینب کبری علاوه بر نگه داری کودکان بد سرپرست و بی سرپرست  پروژه های بسیاری را در راستای کمک رسانی به شهروندان نیازمند طرح ریزی و اجرا نموده است که برخی از این پروژه ها به شرح زیر است:

 • ایجاد یک مرکز فنی و حرفه ای در بوم هن جهت آموزش و اشتغال زایی زنان سرپرست خانوار که در حال حاضر یک کارگاه خیاطی در این مرکز راه اندازی شده است که لباس های بیمارستانی تولید می کند هم چنین آشپزخانه ای هم جهت تهیه پیاز داغ برای فروش در این مرکز وجود دارد.
 • کمک به دانش آموزان مادر سرپرست که این کمک فقط شامل کمک های آموزشی نمی شود بلکه احتیاجات زندگی روزمره را نیز در بر می گیرد
 • کمک به زلزله زدگان در هر مقطعی که لازم بوده است.
 • احداث یک دبیرستان کار و دانش دخترانه در روستای حاجی آباد قائن خراسان.
 • احداث یک دبیرستان فنی و حرفه ای دخترانه با ظرفیت ۲۴۰ نفر در بروات بم.
 • احداث یک آموزشگاه تربیت معلم در رودبار در منطقه آب بر طارم علیا

v شرایط اقتصادی و اجتماعی زمان تاسیس بنیاد

آقای عظیمی با اشاره به اينكه زمان تاسيس بنياد مصادف با بهم ريختگي اوضاع اجتماعي و اقتصادي اويل دوران انقلاب بوده است اذعان داشتند كه اين امر فقط تاثيرات منفي بر رو كاركرد موسسه نداشته است بلكه جو انقلاب باعث همراهي انسان هاي متعهد و مسئول با امور خيريه اي شده بود و حتي در اوايل كار بنياد خيريني بوده اند كه تا سقف يك سوم از هزينه هاي بنياد را متقبل ميشده اند.در ضمن شرایط اجتماعی و اقتصادی در اوایل کار بنیاد به گونه ای بوده که با اندکی مداخله مددکاران بسیاری از مشکلات این خانوداده ها حل میشده و حتی بسیاری از این خانواده ها دوباره احیا میشدند.اما در حال حاضر مسائل اجتماعی و اقتصادی آنقدر پیچیده است که غیر قابل کنترل شده و  به راحتی نیز حل نمی گردد.

v ارکان سازمانی

آقای عظیمی در رابطه با ساختار اداری و نیروی انسانی بنیاد اظهار داشتند که مرکز دارای شش بخش مدیریتی است که شامل مدیریت مددکاری،فرهنگی،مشارکت های مردمی،مدیریت مالی و اداری و طرح و برنامه است   که البته طرح و برنامه و مشارکت های مردمی تازه تاسیس می باشند.

پرسنل ثابت بنیاد هم با مربیان و سایر پرسنل 40 نفر است که از این تعداد 2 نفر مددکار اصلی موسسه و 12 نفر مربیان هستند.

v نکات  قابل تامل

بنیاد حضرت زینب با سابقه بیش از 30 سال فعالیت دارای نکاتی قابل تاملی است که در خلال جلسه توسط آقای عظیمی بدان اشاره شد از جمله:

 • جداسازی کودکان به لحاظ سنی به خاطر متفاوت بودن امور تربیتی آنان
 • حفظ کرامت انسانی کودکان و مستمسک قرار ندادن آنها جهت امور تبلیغاتی
 • فراهم نمودن فضای خانوادگی در بنیاد برا ی کودکان تحت پوشش
 • توجه ویژه به امر آموزش کودکان
 • بازسازی و احیای دوباره برخی از خانواده ها ی این کودکان
 • و...

v جمع بندی

ششمین نشست هم اندیشی کارآفرینان اجتماعی با حضور دو موسسسه مهر طه و زینب کبری و با حضور تعدادی از علاقمندان و فعالین این بخش در تاریخ 29/11/91 در محل بنیاد برگزار گردید که نمایندگان هر دو موسسه به بیان نظرات و تجربیات خویش پرداختند.

موسسه مهر طه در اسفند 81 در زمینه دختران فرار شروع به فعالیت نمود و در حال حاضر ماموریت عمده اش حمایت و نگه داری شبانه روزی از دختران بی سرپرست و بد سرپرست است.

منابع مالی موسسه عمدتا از طریق خیرین و هم چنین بازارچه ها تامین می گردد.

یکی از بزرگترین نقاط قوت موسسه توجه به امر مشاوره در حل نمودن مسائل و مشکلات فرزندان  و هم چنین توجه جدی به امر پرورش کودکان در کنار آموزش آنها است.

بنیاد زینب کبری نیز موسسه ای خیریه و غیر انتفاعی است که وظیفه نگهداری از کودکان بی سرپرست و یتیم را بعهده دارد. این موسسه، فعالیت خود را از سال ۱۳۵۸ آغاز کرده و تا کنون کودکان بسیاری را تحت پوشش و حمایت خود قرار داده است .

از مهم ترین پروژه های این موسسه می توان به راه اندازی یک مرکز فنی حرفه ای در بوم هن جهت آموزش و اشتغال زنان سرپرست خانوار اشاره داشت.

از مهم ترین نقاط مثبت و قابل اشاره هر دو موسسه می توان به فراهم آوردن فضای خانوادگی برای کودکان در موسسات اشاره کرد به طوری که کودکان در هر دو مرکز احساس بودن در خانواده و پذیرفتن نقش های خانوادگی را حس می کنند که چنین امری می تواند تاثیر به سزا و مثبتی در روند تربیتی و آینده این کودکان داشته باشد گرچه هیچ نهادی نیمتواند جای خانواده را برای این کودکان بگیرد اما حفظ حرمت انسانی این کودکان  و به وجود آوردن کانون گرم جهت رشدشان  میتواند گام مثبتی جهت التیام دردهای این دسته  کودکان محروم از خانواده باشد.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی