سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۴
PDF
هفتمین نشست هم اندیشی کارآفرینان اجتماعی

تاریخ:27/5/92

سخنران: مهدی کیخسرو کیانی ،کارشناس ارشد روانشناسی و عضو خیریه توانمند سازی حضرت خدیجه کبری اصفهان

آغاز و دلیل ایجاد خیریه حضرت خدیجه کبری

طی سالهای گذشته با  نقاط ضعفی در سیر حرکتی بنگاههای خیریه در سطح کشور  مواجه بوده ایم.  مواردی چون عدم تحول در اوضاع فرهنگی اقتصادی مددجویان، ارتقا  آنان به سمت مددکاری ، و همچنین تهدید خطر ارتزاق طویل المدت مددجو ، افزایش روحیه راحت طلبی ، کسب درامد آسان ، و از طرفی توجه بیش از اندازه  خیرین به  فعالیت های یکسان، عرضه خدمات مشابه و فراتر از نیاز و عدم هماهنگی موسسات خیریه با یکدیگر و عوامل دیگر در این مسیر شکاف عمیقی ایجاد نموده است.تعدادی از خیرین اصفهانی از حدود 5 یا 6 سال گذشته به جهت رفع نارسایی های موجودتلاش نمودند به صورت مشاوره ای وقت و زمان خود را در اختیار خیرین قرار دهند تا کمک نمایند معضلاتی که در این زمینه رخ می نماید کم رنگ شود و یا بتوان برایشان برنامه ریزی کرد.آنها با این ادعا که حداقل نیاز یک فرد می تواند جهیزیه و یا پوشاک و خوراک باشد نیرو و توان خود را در جهت رفع نیاز های اساسی به حرکت درآوردند .طی بررسی های صورت گرفته متاسفانه بودجه ای که در اختیار خیریه ها قرار میگیرد، توسط افرادی که به علم مدیریت آشنا نیستند و در تصمیم گیری ها خود محورند و در طراحی و برنامه ریزی تشخیص های نه چندان علمی و کوتاه مدت   ارائه می دهند مدیریت می شود که این معضلی قابل توجه است.

با توجه به مشکلات مطرح شده  این تیم تصمیم به ارائه برنامه ای در جهت کاهش ضعف های موجود در سیستم های موسسات خیریه نمودند. برنامه ای شامل طرحهای بومی سازی که با زبان خیرین به آنها ارائه گردد .پس از صرف حدود 6 ماه تیم 7 یا 8 نفره شامل مدیران کارخانه های بزرگ اصفهان و اساتید دانشگاه برنامه ای تنظیم نمودند  وآنها به دلیل شرایط ویژه کار در این حوزه مجبور شدند برای به اجرا درآوردن برنامه های خود مهارتهایی را نیز  جهت ورود به سیستم های موسسات خیریه کسب نمایند. تا مخاطبین آنها را به عنوان فردی که قابلیت حل مشکلاتشان را دارد  بشناسند.

وضعیت اقتصادی موسسه در زمان تولد

خیریه توانمند سازی حضرت خدیجه کبری به کمک مالی اسپانسر های خیری که نسبت به  معضلات بیان شده دغدغه مند بودند تاسیس شده و برنامه یکساله خود را تنظیم نموده است. و بر اساس برنامه های تنظیم شده از سال دوم به سمت خود کفایی اقتصادی پیش خواهند رفت.

برنامه موسسه

-از میان 800 خیریه موجود در شهر اصفهان 400 موسسه به صورت فعال خدمت رسانی می نمایند. با توجه به محدودیت ها و شرایط دشوار برقرار نمودن ارتباط با این موسسات، خیریه خدیجه کبری با 14 موسسه فعالیت خود را آغاز نموده است. بنا به گفته آقای کیانی دلایل انتخاب این موسسات اول علاقه آنها به همکاری در این زمینه و دوم انعطافی که سیستم مدیریتی آنها در برقراری ارتباط از خود نشان می دادند بوده است.

برنامه ، یک ساله از ابتدای سال 92 تا انتهای سال برای این 14 خیریه تنظیم شده است. به صورتی که آنها  برای هر روز کاری خود به طور مشخص برنامه دارند و هزینه های پیش برد این برنامه نیز به صورت ریز برآورد شده است.

با توجه به بیانات آقای کیانی برنامه ریزی بر مبنای هدف صورت گرفته که بهترین نوع برنامه ریزی می باشد . این برنامه  مبتنی بر 4 بخش توسعه مدیریت، توسعه منابع انسانی، توسعه روابط عمومی و توسعه امور فرهنگی است . ابتدا swto  موسسات را برآورد نمودند و فرصت ها و تهدید ها ، نقاط ضعف، و نقاط قوت را مشخص کردند . سپس r&d به عنوان واحد دیده بان با مسولیت رصد نمودن موضوعات مربوطه در کل دنیا و جمع آوری اطلاعات به دست امده  به ایجاد و ساماندهی بانک اطلاعاتی می پردازد. با این هدف که اطلاعات، به وجود آورنده نیاز است . و اصولا کسی که مطلع است مورد نیاز واقع می شود. بانک اطلاعاتی جهت سازماندهی خیریه ها به صورت شبکه ای در تلاش خواهد بود. شبکه شدن خیریه ها مثمر ثمر باشد. این واحد متشکل از دو کارشناس، یک کارشناس ارشد و یک کارشناس زبان است.

مدیران خیریه ها از لحاظ مختلف اخلاقی ، اجتماعی، اقتصادی و ...  به عنوان اولین نقطه هدف این طرح مورد بررسی قرار گرفتند تا راه مناسب برقراری ارتباط با انها با توجه به نیاز و تمایلاتشان مشخص گردد.با علم به اینکه تا مخاطب را شناخته نشود نمی توان پیام را به درستی منتقل نمود .

بنا به گفته های آقای کیانی منابع انسانی هر مجموعه ای برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت می بایست 25 ارگان داشته باشد که 4 ارگان آن اصلی و ضروری است ،اولین ارگان  گزینش و استخدام نیرو می باشد با این اهمیت که می بایست تمام هزینه های نگهداری را درب ورود مجموعه گذاشت تا بتوان درست انتخاب نمود زمانی که چنین اتفاقی افتاد دیگر نیازی به نگرانی نیست و نبایست دائم مراقب بود و زمان صرف کرد تا علل ضعف ها جستجو و اصلاح شود. این مجموعه کمک خواهد کرد واحد گزینش تبدیل به واحدی نیمه حرفه ای شود واحدی که خطاهای کمی خواهد داشت.  تمرکز بعدی نیروی انسانی بر نگهداشت منابع است ؛ در این قسمت برنامه ها بر ایجاد و تقویت انگیزش پرسنل متمرکز می گردد . خیریه خدیجه کبری کمک خواهد کرد سطح انگیزه پرسنل به عدد تبدیل شود و به صورت کمی ارائه گردد. عوامل مخرب انگیزه پرسنل را شناسایی و جهت رفع آنها برنامه ارائه می دهند ، نقشه اصلاحی را تبیین می نمایند و سپس در صورت لزوم با جابجایی و جانمایی پرسنل سعی بر استقرار نظام های انگیزشی دارند . رویکرد بعدی منابع انسانی می بایست بر مساله آموزش استوار گردد . مرجع آموزش دهنده در یک سازمان پیشرفته بایستی مشخص باشد شخصی که وارد سازمان می شود باید توسط واحد آموزش دوره لازم را پشت سر بگذارد. واحد آموزش هم دقیقا بر آموزش فرد نظارت خواهد داشت و سطح آموزش پذیری پرسنل را مورد سنجش قرار خواهد داد. این موسسه به جهت تاثیر گذاری بیشتر و کاهش هزینه ها سعی نموده است که آموزش ها را بیشتر از راه غیر حضوری و دانش محور ارائه دهند.

از نظر موسسه خیریه خدیجه کبری مهمترین واحد موسسه خدماتی روابط عمومی می باشد . روابط عمومی یعنی افکار سنجی و هدایت افکار دیگران که در برنامه های ارائه شده واحد روابط عمومی بر این مبنا در یک موسسه خیریه پیش خواهد رفت. این واحد اگر قوی و حرفه ای عمل ننماید مجموعه عمر بلند مدتی طی نخواهد کرد و راندمان پایینی به همراه خواهد داشت.آقای کیانی معتقدند مجموعه های خیریه علی الخصوص عام المنفعه می بایست قری ترین و پیشرفته ترین واحد روابط عمومی را داشته باشند.متاسفانه تفکر و تصور خیریه ها از روابط عمومی به برگزاری همایش یا برگزار نمودن سمینار یا نمایشگاه خلاصه می شود.در حالی که حداقل کار واحد روابط عمومی برگزاری نمایشگاه یا سمینار است.

و در آخر، قسمت  امور فرهنگی که توسط موسسه خدیجه کبری مشابه با روابط عمومی تقسیم بندی شده است. چرا که چگونگی عملکرد این واحد  نامشخص است زیرا کار کردن بر اعتقادات انسانها کاری سخت و تخصصی است و تنها تلاشی که جهت برنامه ریزی در این زمینه صورت گرفته است فقط ارائه برنامه ای برای مخاطبین جهت شنیدن یک سری باید ها و نبایدهاست.

در نهایت هزینه ریز پروزه توسط 14 متخصص مصاحبه گر، تدوین گر، تحلیل گر، و آموزشی و ساعات کار کرد روزانه 14 خیریه مشخص شده که هزینه سالیانه آن با این اطلاعات حدود 13 میلیون تومان برآورد شده است .

استرانژی های خیریه خدیجه کبری

آقای کیایی مواردی چون برگزاری تورهای هدفمند سیاحتی زیارتی به صورت ماهیانه یا سالیانه به طور مشخص برای خیرین جهت انتقال غیر مستقیم اطلاعات به آنها و نزدیک کردن فضای ذهنی خیرین به یکدیگر ، ارسال پیامک های هدفمند ، برگزاری نمایشگاههای اطلاعاتی ، برگزاری جلسات مباحثات تحلیل شناختی  ، ارائه پیام های صوتی با مضمون های مدیریتی را به عنوان استراتژی های خیریه خدیجه کبری عنوان نمودند.

نکات مهم:

-        وجود بانک اطلاعاتی و نقطه تمرکز در خیریه ها سبب کاهش احتمال تداخل کاری خواهد شد.

-        موسسات خیریه می بایست گزارشات خود را با استفاده از بهترین نرم افزارهای آماری و بهترین نمودار ها آنالیز و تحلیل نمایند.

-        جمع آوری اطلاعات در مخاطب نیاز به وجود می آورد.

-        شناخت صحیح مخاطب موجب انتقال درست اطلاعات به وی خواهد شد

 

مشکلات موسسه خیریه خدیجه کبری

-        نحوه ورود به موسسات خیریه با توجه به نگاه تدافعی مدیران آن ها نسبت به عملکرد خیریه خدیجه کبری

-        جلب اعتماد موسسات مخاطب

 

جمع بندی:

هفتمین نشست هم اندیشی کارآفرینان اجتماعی با حضور موسسسه خیریه توانمند سازی حضرت خدیجه کبری و با حضور تعدادی از علاقمندان و فعالین این بخش در تاریخ 27/05/92 در محل بنیاد برگزار گردید که نماینده این موسسه مهدی کیخسرو کیانی  به بیان نظرات و تجربیات خویش پرداخت.

موسسسه خیریه توانمند سازی حضرت خدیجه کبری از ابتدای سال 92 در زمینه طرح توانمند سازی موسسات خیریه آغاز به کار نمود، این طرح یکساله در جهت ارائه خدمات بلند مدت و ایجاد فضایی که به مددجوبان کمک نماید تا به مرحله خود اتکایی دست یابند تدوین گردیده است.

منابع مالی طرح برای توانمندسازی 14 موسسه خیریه منتخب  که از نظر دامنه فعالیت نزدیک به هم می باشند و دارای فعالیت های محدودتری هستند از طریق تعدادی از خیرین اصفهانی تامین می گردد.

از بزرگترین نقاط قوت این طرح توجه به امر برنامه ریزی در پیشبرد یک فعالیت خیرخوانه ، نفوذ به موسسات دیگر از طریق مشاوره و آموزش جهت پیشبرد برنامه ها و اهداف تعیین شده، تکیه بر آمار و اطلاعات دقیق و محاسبه شده می توان نام برد.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی