دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
PDF
کنفرانس کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی با حضور زنان کارآفرین در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

کنفرانس کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی با حضور زنان کارآفرین  در تاریخ 10 آذر ماه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

در ابتدای مراسم دبیرکل ایریک آقای دکتر فاخری در خصوص نقش مشارکت زنان در روند توسعه صحبت کردند به بررسی موضوع همایش پرداختند.

آقای مهندس شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران دیگر سخنران بخش افتتاحیه مراسم بودند و تاکید داشتند زنان در صحنه کارآفرینی و همچنین سایر بخش‌های اقتصادی نقش محوری داشته و می‌توانند از طریق قدرت خلافیت خود، گام‌های مؤثری در این راستا بردارند.

سومین سخنران مراسم خانم دکتر مولاوردی بودند. ایشان بر چهره زنانه فقر تاکید و با ارائه آماری به مسئله شکاف درآمدی زنان و مردان اشاره کردند. همچنین فقرزدایی و توسعه از طریق توانمندسازی بانوان، افزایش حضور این افراد در تصمیم‌گیری‌ها، فراهم‌سازی فرصت‌های برابر برای زنان و رفع اشکال تبعیض علیه زنان را مهم‌ترین اهداف و اولویت کاری خود برشمرند.

سخنران پایانی افتتاحیه آقای گری لوئیس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران بودن وی با اشاره به همکاري خوب سازمان ملل و ايران به منظور کمک به فعاليت زنان تصريح کرد وضعيت زنان در ايران نسبت به منطقه مطلوب تر است و ايران برنامه هاي بسيار خوبي براي آموزش و بهداشت زنان اجرا کرده که مطلوب است. او افزود زنان ایرانی در این دو حوزه از بسیاری کشورها وضعیت بهتری دارند و عدد ورود آنان به دانشگاه‌ها بیشتر از مردان است اما آنان با چالش‌هایی برای ورود به بازار کار مواجه هستند و سازمان ملل متحد تلاش می‌کند با همکاری با دولت ایران بر فعالیت‌ بیشتر زنان ایرانی تمرکز کند.

این برنامه در 3 پانل ادامه پیدا کرد.

پانل اول به مسائل اجتماعی، حقوقی و مدنی کارآفرینی زنان اختصاص یافت. اعضا پانل خانم نژادی (رئیس پانل و معاون معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده)، خانم صابر (مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی)، خانم صدیق (عضو انجمن زنان کارآفرین)، خانم ترس بصیر (کارشناس برنامه ریزی صندوق جمعیت سازمان ملل) و آقای قاسمی (سرپرست امور پژوهش­های حقوقی معاون حقوقی رئیس جمهور) بودند. در این بخش از برنامه اعضا پانل به بررسی برخی مسائل پیش روی زنان کارآفرین پرداختند. آقای قاسمی با تاکید بر نبود محدودیت قانونی در خصوص فعالیت زنان کشور به مشکلات دستگاه های اجرایی در نحوه اجرا قانون اشاره کرد. البته در این بخش به نقش تسهیلگری دولت در تبعیض مثبت به زنان کارآفرین و شاغل جهت افزایش نرخ مشارکت زنان تاکید شد.

پانل دوم به تجربیات سایر کشورها در کارآفرینی زنان پرداخت و اعضا پانل خانم سپهری (رئیس پانل و عضو انجمن زنان کارآفرین)، خانم اودلیسه نورهیم (سفیر نروز در ایران)، خانم فرح تورل ( از انجمن زنان کارآفرین ترکیه)، خانم عزیزه انور (نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صنعتگران مالزی) و آقای جورج وینگارتنر (رایزن بازرگانی سفارت اتریش) بودند. در این پانل به بررسی تجارب حضور زنان در بازار کار و نیز سهم آن ها در کارآفرین کشورهای مذکور پرداخته شد. نقش دولت در حمایت از زنان کارآفرین در این کشورها و ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت آن­ها قابل تامل بوده است.

پانل سوم نیز به بررسی چالش­ها و زیرساخت های لازم کارآفرینی زنان پرداخت. اعضا این پانل نیز خانم فیروزه صابر (رئیس پانل و کارآفرین اجتماعی)، خانم مقیمی (رئیس انجمن زنان بازرگان)، خانم خاوازی (عضو انجمن زنان کارآفرین)، خانم نوری (شهردار زن)، خانم آراستی (عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران) بودند. در این پانل هر یک از اعضا به بیان تجارب خود ونیز چالش­هایی که در مسیر با آن مواجه بودند پرداختند. همچنین در این بخش به بررسی شرایط زنان کارآفرین در کشورهای توسعه یافته و نیز زیرساخت­های آموزشی موردنیاز برای دستیابی به تفکر کارآفرینانه در وطل دوران تحصیل و پس از آن پرداخته شد.

در پایان این مراسم از بانوان پیشکسوت در عرصه کارآفرینی تقدیر شد.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی