سه شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
PDF
طرح صد ایده برتر در شهرهای آبادان و خرمشهر خاتمه یافت

طرح استعداد یابی و توان افزائی جوانان خلاق با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی در آبادان و خرمشهر ، به عنوان یکی از پروژه های طرح کلی فرصت شناسی، ایده یابی، توان افزایی و نهادسازی با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی در شهرهای آبادان و خرمشهر در طول سال 1393 به کارفرمایی سازمان منطقه آزاد اروند و توسط بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در منطقه آزاد اروند اجرا گردید.

در مرحله اول اجرای این طرح مهم ترین فرصت های و مزیت های اقتصادی از طریق مطالعه و بررسی اسناد پژوهشی موجود و گفتگو مصاحبه با مدیران سازمان منطقه آزاد اروند و ادارات و دستگاه های دولتی و عمومی و نیز نمایندگان بخش خصوصی شناسایی و جامعه هدف این طرح نیز جوانان 20 تا 40 ساله ساکن شهرهای آبادان و خرمشهر با حداقل تحصیلات دیپلم تعیین گردید.

در مرحله بعدی از طریق ایجاد یک پایگاه اینترنتی و با  انتشار فراخوانی از جوانان واجد شرایط درخواست شد که طرح های خود برای راه اندازی کسب و کار در منطقه آزاد اروند در این پایگاه ثبت کنند..

پس از اتمام زمان ثبت ایده ها در مجموع تعداد 106 ایده، توسط 121 نفر (59 زن و 62 مرد) در پایگاه ثبت شده بود. در مرحله بعدی با ارایه کنندگان این ایده ها مصاحبه به عمل آمد.. در مجموع و پس از برگزاری سه مرحله مصاحبه تعداد 82 نفر واجد شرایط مشارکت در این طرح تشخیص داده شدند.

در مرحله آموزش طرح مهارت آموزان ، مهارت های عمومی کسب و کار را در 12 کارگاه آموزشی فرا گرفتند. هدف از این مرحله علاوه بر آموزش مهارت های عمومی کسب وکار، آموزش تبدیل ایده های اقتصادی به طرح های قابل اجرا و توجیه پذیر اقتصادی بود. پس از پایان مرحله آموزش، مهارت آموزان وارد مرحله مشاوره شدند. در این مرحله مهارت آموزان باید با استفاده از دانش و مهارتی که در مرحله آموزش فرا گرفته بودند، ایده اولیه خود را یک طرح کسب وکار استاندارد مبدل می نمودند. در مجموع و در دو مرحله بیش از 104 نفر ساعت مشاوره به مهارت آموزان ارایه گردید.

در پایان مرحله مشاوره طرح های کسب و کار ارایه شده توسط مهارت آموزان مورد بررسی قرار گرفت و برخی از ایده ها قابل اجرا تشخیص داده شد. در مرحله پایانی مشاوره تعدادی از ایده های کسب و کار جوانان برای دریافت وام و تسهیلات به سازمان منطقه آزاد اروند و صندوق کارآفرینی امید معرفی شدند.لازم به ذکر است که کلیه این افراد در مرحله شکل گیری تا پایداری کسب و کار خود نیازمند خدمات مشاوره مدیریت هستند.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی