يكشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۵
PDF
برگزاری نشست تخصصی بررسی موقعیت زنان کارآفرین در شرایط اقتصادی، اجتماعی موجود و پس از تحریم

همزمان با هفته کارآفرینی کارگروه اشتغال و کارآفرینی معاونت زنان ریاست جمهوری نشست تخصصی بررسی موقعیت زنان کارآفرین در شرایط اقتصادی، اجتماعی موجود و پس از تحریم را با حضور سرکار خانم مولاوردی معاون محترم رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، تعدادی از زنان صاحب کسب و کار و کارآفرین  و برخی از مسئولین ذیرربط برگزار کرد.

در این نشست که در روز شنبه 10 مرداد در محل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد ، شهیندخت مولاوردی گفت:ما می‌توانیم با تدبیر وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشیم.

مولاوردی به بررسی اشتغال زنان در دهه‌های اخیر پرداخت و گفت: آمارها نشان می‌دهد ما همواره در زمینه اشتغال زنان در حال در جا زدن هستیم. در سال 55 نرخ اشتغال زنان 12.69 درصد بوده است و امسال نیز نرخ اشتغال زنان 12.6 درصد است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در دهه‌های اخیر نرخ بیکاری در جامعه همواره در حال افزایش بوده است و همین امر نیز مانعی برای بیکاری و اشتغال زنان شده است، گفت: در همه کشورهای دنیا در مواقعی که نرخ بیکاری بالا می‌رود، زنان آخرین کسانی هستند که به کار گمارده می‌شوند و اولین کسانی هستند که از کار بیکار می‌شوند. بنابراین برای اشتغال زنان در کشور باید همه دستگاه‌ها برای از بین بردن بیکاری در کشور فعال شوند.
مولاوردی با بیان اینکه باید از نتایج چنین جلسات و نشست‌های تخصصی استفاده کرد، گفت: دولت تمام توان تلاش خود را برای رسیدن به رونق اقتصادی بکار خواهد گرفت و در کنار آن باید همه کارآفرینان، انجمن‌ها و سازمان‌ها نیز تمام توان و تلاش خود را برای از بین بردن قوانین مزاحم در کسب و کار و ارایه راه‌حل برای رفع موانع موجود بکار ببندند.
فیروزه صابر مؤسس و مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان نیز با بیان اینکه 60 درصد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها زنان هستند، گفت: این سرمایه ملی که هزینه گزافی صرف تحصیل آن شده است، بهینه استفاده نمی‌شود و به عنوان نیروی مولد محسوب نمی‌شود.
مؤسس و مدیر عامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان اظهار داشت: زنان و دخترانی که هزینه‌های گزاف ملی صرف تحصیل و مهارت‌آموزی آنها می‌شود، باید به تأثیرگذاری در اقتصاد ملی بیندیشند و وارد این عرصه شوند.
دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه دو مقوله «فساد نهادینه شده در فضای اقتصادی – اجتماعی» و «انحصارهای موجود به ویژه در شرکت‌های شبه دولتی» باعث آسیب‌های بیشتر در شرایط پس از تحریم می شود، گفت: ارتباطات و معاملات خارجی چنانچه در گردونه شرکت‌های صرفاً دولتی و شبه دولتی قرار بگیرد، مجالی برای بخش خصوصی مستقل آن هم برای شرکت‌های کوچک و متوسط نخواهد گذاشت. این شرایط به مراتب برای جامعه زنان بیش از پیش خواهد شد.
صابر اضافه کرد: تدبیر برای حفظ و توسعه کسب و کارهای زنان اولویت خواهد داشت. نقش تشکل‌های حرفه‌ای و نهادهای مدنی حوزه اشتغال و کارآفرینی در مسیر طرح مطالبات و تلاش جهت تحقق و قانونمندکردن آن ضروری است. در چنین شرایطی پرورش ایده‌های خلاق و آماده برای ورود به عرصه کسب و کار و کارآفرینی حائز اهمیت است.
دبیر کارگروه اشتغال و کارآفرینی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از جمله پروژه‌های سطوح زیرساختی و جاری را «بررسی عملکرد و بازنگری سند راهبردی کار شایسته با هدف ارزیابی عملکرد و بازنگری در سند»، «بازنگری و بهبود قوانین استخدام و تدوین لوایح متناسب با آن»، «تهیه و تدوین لایحه معافیت بیمه و مالیات برای نو کارآفرینان»، «تدوین مدل توسعه کسب و کار و آماده سازی برای ورود به بازار کار برای دختران و زنان فارغ التحصیل»، «طرح ایجاد و توسعه دفتر مشاوره شغلی در چند دانشگاه مشخص به صورت پایلوت و تعمیم آن به سایر دانشگاه‌ها»، «تدوین طرح ملی پرورش مدیر»، «طرح اتاق کارآفرینی مدارس»، «مدل توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برای رسیدن به بازار» ذکر کرد.
حسن طایی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سخنان خود خواستار ایفای نقش کارآفرینان به عنوان پشتیبانی کننده در ساماندهی کسب و کار خرد و کوچک و شبکه‌ای کردن و ارتقاء و توسعه این نوع کسب و کار در امر تولید شد.

جلودارزاده مشاور وزیرصنعت،معدن و تجارت نیز در سخنان خود سه مشکل «نداشتن سرمایه»، «نداشتن قدرت در ارتباط و تأثیرگذاری قدرت» و «عدم حضور در حاکمیت» زنان را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید برای حضور گسترده زنان در جامعه برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم.
کارآفرینان، فعالان تشکل‌های زنان و اعضای انجمن زنان کارآفرین نیز در این همایش به بررسی فرصت‌ها، چالش‌ها و دغدغه‌های موجود در حوزه زنان کارآفرین در شرایط پساتحریم و پساتوافق از جمله «بکارگیری بیشتر اشتغال زنان توسط مسئولین در مشاغل تخصصی»، «شناسایی نیروهای متخصص زنان»، «رفع دغدغه‌های نیروی انسانی در امر امنیت شغلی»، «تسهیل در ارتباط‌گیری با هیأت‌های تجاری زنان خارج از کشور»، «صیانت از صنایع دستی»، «توجه به هنرهای اصیل ایرانی»، «توجه ویژه به محیط زیست بویژه بازیافت و ارتقاء ماشین‌آلات مربوط به محیط‌ زیست»، «اعطای تسهیلات به کارآفرینان»، «ایجاد بسته تشویقی برای حضور زنان در حوزه کارآفرینی»، «جلب حمایت بنگاه‌ها در کارآفرینی زنان»، «مشارکت بیشتر زنان در فعالیت‌های اجتماعی» و «از بین بردن موانع فرهنگی برای زنان فارغ‌التحصیل» پرداختند.
برای مطالعه گزارش کامل به اینجا مراجعه نمایید.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی