شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷
PDF
گزارش پروژه سری فیلم های مستند کارآفرینان (کارستان)

در پاییز 1394 نخستین فاز سری فیلم های مستند کارستان به مرحله­ ی تولید رسید. هم اکنون 5 فیلم از این مجموعه با حضور 4 مستندساز در حال تولید است. در فاز اول که شامل 5 فیلم است توسط بهرام عظیم‌پور، محسن عبدالوهاب، مهدی گنجی و مهناز افضلی به عنوان کارگردان قطعی شده است. چهار فیلم‌سازی که ساخت فیلم‌هایی درباره علی‌اصغر حاجی‌بابا،‌ غلامرضا رسولیان، سعیده قدس، هایده شیرزادی و کارآفرینان جوان حوزه آی‌تی را آغاز کرده‌اند. پیش­بینی این است که این پنج فیلم تا تابستان 95 آماده نمایش خواهند شدتولید این مجموعه که بودجه­ی آن از طریق جذب حمایت­های بخش خصوصی در حال تأمین است در سه فاز تعریف شده که نخستین فاز  آن با تأمین بودجه و انتخاب کارآفرینان و قطعی شدن کارگردانان به نیمه راه خود رسیده است.

نخستین فیلم کارستان، فیلمی در مورد "علی اصغر حاجی‌بابا" از کارآفرینان حوزه­ی صنعت است که توسط بهرام عظیم‌پور کارگردانی شده است در حال حاضر در حال تدوین است. امیدواریم تا آخر دی ماه تدوین تمام شده و مراحل فنی نهایی آغاز شود. این فیلم تا پایان امسال آماده نمایش خواهد شد.فیلم دوم درباره آقای "غلامرضا رسولیان" و مجموعه فولاد طبرستان است که از تأثیرگذاران صنعت کشور هستند. برای ساخت این فیلم از مرحوم محمدرضا مقدسیان دعوت به همکاری شده بود و پژوهش میدانی آن از سال گذشته آغاز شده بود. آقای مقدسیان به شیوه خودش با دقت و حوصله تحقیقات وسیع کار را آغاز کرد. حتی وی برای دیدن کارخانه­های فولاد طبرستان به ساری سفر کرد و قرارهای منظم هفتگی با مدیران طبرستان داشت. با شدت یافتن بیماری مقدسیان، مدتی پروژه متوقف ماند و پس از فوت او ادامه­ی ساخت فیلم به محسن عبدالوهاب پیشنهاد شد و او نیز پذیرفت که کار مرحوم مقدسیان را به سرانجام برساند. در حال حاضر با پایان یافتن بخش پژوهش، عبدالوهاب در حال تکمیل فیلمنامه است و تا اوایل بهمن ماه فیلمبرداری آغاز خواهد شد.فیلم سوم درباره خانم "سعیده قدس و موسسه خیریه محک" است که قرار است آن را نیز محسن عبدالوهاب کارگردانی کند و در حال حاضر در مرحله پژوهش و فیلم‌نامه است. علی‌رغم شناخت قبلی از خانم قدس و فعالیت‌های ایشان به عنوان موسس محک، بخش پژوهش فیلم و نوشتن فیلمنامه به آرامی و دقت در حال انجام است. تا آخر بهمن­ماه یا اوایل اسفندماه فیلم‌نامه تمام خواهد شد و بلافاصله فیلمبرداری آغاز می شود.

فیلم چهارم که به موضوع "کارآفرینان جوان در حوزه آی‌تی" می‌پردازد توسط مهدی گنجی ساخته می‌شود. این فیلم نیز در حال حاضر در مرحله پژوهش و فیلم‌نامه است. گرچه به خاطر ویژگی­های موضوع و ساختار سینمای مستند از یک جایی مسیر پژوهش، فیلم‌نامه و فیلمبرداری و حتی تدوین همزمان می‌شود که در مورد سایر فیلم­ها هم صادق است. آقای گنجی اگرچه الآن درگیر فیلم‌نامه است اما تا اواخر دی با طرح فیلمنامه‌ای که دارد نیمی از فیلم‌ را فیلمبرداری می‌کند. اما فیلمبرداری در چند مرحله و تا آخر اسفند ادامه خواهد داشت.

فیلم پنجم کارستان درباره زندگی و کار خانم "هایده شیرزادی" از کارآفرینان حوزه بازیافت و از فعالان محیط­زیست در کرمانشاه است. خانم مهناز افضلی این فیلم را خواهند ساخت و مسیر نوشتن فیلم‌نامه از اواخر دی­ماه آغاز خواهد شد.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی