سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۴
PDF
نشست مهرماه بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان با موضوع کسب و کارهای اجتماعی برگزار شد.

نشست مهرماه بنیاد با موضوع کسب وکارهای اجتماعی و با حضور تعدادی از اعضای سازمان های مردم نهاد و خیریه ها در محل بنیاد برگزار شد. در این نشست سرکار خانم ها  طیبات و جعفری از مدیران کارگاه تولیدی مهرباف و سرکار خانم نسیم یادگار مدیر عامل موسسه غیر انتفاعی افق بخش سوم به ایراد سخنرانی و ارائه تجربیات خود پرداختند.

مهرباف کارگاهی از جنس مهر و توانمندی

تلاش مهرباف برای كارآفرینی در این زمینه احیای هنر بافت دستی و ماشینی با طرح های ایرانی و فعال كردن این هنر بین مجموعه ای از زنان است كه كاربرد این هنر را می دانند ولی كم از آن بهره می برند. مهرباف سعی دارد این هنر را به عرصه حرفه آموزی بكشاند.

مهرباف آموزش و كارآفرینی برای زنان را هدف اصلی خود می داند. كارآفرینی برای زنان برای رشد اقتصادی، بهره وری و نوآوری حیاتی است و دركشورهای توسعه یافته سبب رونق كسب و كار می شود ، كه در این راه افزایش خلاقیت و نوآوری ،‌توسعه و رفاه اقتصادی را در بلندمدت و استقلال مالی را به همراه دارد.با همین استدلال مهرباف در رابطه با كارآفرینی در دو حوزه كارگاهی و خانگی برنامه ریزی كرد. آموزش كار با ماشین و جذب بافندگان ماشین باف و دستباف محور این كارآفرینی و اشتغال زنان است.

خانم طیبات با اشاره به پیشینه تاسیس مهرباف در سال 1391،به سه نکته مهم در مورد ایده مهرباف اشاره کردند:

1-ایجاد کارگاهی تولیدی که در آن زنان با آرامش و احترام متقابل بتوانند کار کنند.

2-تعلق سود کارگاه برای خود جامعه هدف

3-ارائه آموزش های رایگان به زنان عضو کارگاه.

در ادامه خانم جعفری مدیر مالی کارگاه مهرباف هم به ذکر نکاتی در باره نحوه فروش محصولات این زنان پرداختند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مهرباف مراجعه نمایید.

http://www.mehrbaf.com/

 

موسسه افق بخش سوم:ما نیز مردمی هستیم!

خانم یادگار مدیر عامل موسسه غیر انتفاعی افق بخش سوم دیگر سخنران این نشست بود.

این موسسه با هدف ایجاد افق جدید کارآفرینی اجتماعی در بخش سوم ( بخش اجتماعی )، فعالیت رسمی خود را از سال 94 آغاز کرده است.

رسالت اجتماعی این موسسه  ایجاب می کند که فعالیت هایش  را نه برای حداکثرسازی سود بلکه برای حداکثر سازی منافع اجتماعی سامان دهد.

خانم یادگار با اشاره به اینکه در این موسسه قصد  ایجاد تحول در بخش فعالیت های اجتماعی را دارند به معرفی یکی از پروژه های موسسه یعنی پروزه ما نیز پرداختند.

پروژه کارآفرینانه اجتماعی به نام "مانیز" با شعار "ما نیز مردمی هستیم" طراحی شده است. در فاز اول،  کیسه های پارچه ای سفارشی برای شرکت های مسئولیت پذیر اجتماعی تولید می شد و در فاز دوم، کیف های پارچه ای مانیز با هدف فرهنگسازی، به عنوان کالایی اجتماعی و زیست محیطی از طریق خرده فروشی های علاقمند در دسترس شهروندان آگاه قرار گرفت.

در این پروژه، با کمک هنرمندان و متخصصان کیف هایی جذاب و خواستنی طراحی و  توسط گروه های حاشیه ای ( زنان سرپرست خانواده، معتادین بهبود یافته، معلولین)، تولید می شود و از طریق خرده فروشان علاقمند به مشارکت در "طرح فروشگاه های سبز مانیز" در دسترس شهروندان قرار می گیرد. تا کنون 250 فروشگاه در تهران در مناطق 2 و 5 و 90 نقطه در کرج، 10 نقطه در شیراز، 10 نقطه در گرگان و 10 نقطه در بجنورد و اهواز به طرح فروشگاه های سبز مانیز پیوسته اند.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی