يكشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۳
PDF
نهادسازی و توسعه ظرفیت مدیریتی نهادهای موجود در زاهدان

 

طرح تــوان افــزایی سازمان های مــردم نهاد شهــر زاهـدان

تجربه طرح های پیشین در شهر زاهدان نشان می دهد که فقدان نهاد بومی کارآمد، حلقه مفقوده زنجیره پایداری اثرات و نتایج طرح های پیشین اجرا شده، بوده است. از سال 1392 با توجه به تاکید برنامه ریزان استانی بر تقویت سازمان های مردم نهاد، زمینه اجرای طرح توان افزایی این نهادهای بومی فراهم شد. طرح توان افزایی تیم مدیریتی سازمان های مردم نهاد با هدف توسعه ظرفیت سازمانی این نهادها و کمک به فرایند شکل گیری و نیز تقویت بنیه مدیریتی نهادهای مدنی، پرورش مربی و تسهیل گری کسب و کار و کارآفرینی با هدف اجرای طرح های آموزشی- ترویجی و مشاوره ای توسط بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان به شورای شهر و شهرداری زاهدان پیشنهاد شد.

بعد از طرح موضوع، جلسات متعددی با شورای شهر برگزار شد. در طول این مدت جلسه ای با حضور شهردار زاهدان و رئیس شورای شهر در دفتر بنیاد در تهران و نیز در زاهدان پیرامون طرح برگزار شد و در نهایت پس از تصویب طرح در شورای شهر و ابلاغ اجرای آن به شهرداری، در مهر ماه 1394 تفاهم نامه ای با شهرداری زاهدان در خصوص اجرای طرح منعقد گردید.

طرح توان افزایی سازمان های مردم نهاد شهر زاهدان در سه فاز برنامه ریزی شد و دو فاز آن به پایان رسیده و فاز سوم در دست اجرا است.

فاز اول: شناسایی، اطلاع رسانی و دعوت از سازمان های مردم نهاد شهر زاهدان

فاز دوم: مرحله آموزش اختصاصی توانمندسازی با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی

فاز دوم شامل اجرای برنامه آموزشی ویژه تیم مدیریتی نهادهای مدنی شناسایی شده به صورت کارگاهی بوده است. این کارگاه‌ها به دوبخش کارگاه های عمومی و اختصاصی تقسیم شدند، در کارگاه های عمومی مفاهیم و مطالبی با هدف آموزش توسعه ظرفیت درونی و ساختاری نهادهای شرکت کننده ارائه شد و در آموزش¬های اختصاصی مطالب و مفاهیم مربوط به حوزه توانمندسازی مورد نظر بوده است. و هر کارگاه با توجه به کشش شرکت کنندگان به مدت 4 ساعت برنامه ریزی شد. آموزش ها در مجموع 14 کارگاه و 56 ساعت بوده است.

فاز سوم: مشاوره

همانگونه که در چارچوب اولیه طرح نیز اشاره شد، شرکت کنندگان در دوره، پایان مرحله آموزش مکلف خواهند بود تا طرح هایی را متناسب با ماموریت سازمانی خود ارائه دهند و این طرح ها به عنوان تمرینی در حوزه اجرای فعالیت NGOیی خواهد بود. براساس توافقی که از ابتدای طرح با حضور شهردار و رئیس شورای شهر صورت پذیرفت این دو نهاد قول همکاری در زمینه اجرایی شدن این طرح ها را داده اند.

 

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی