دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
PDF
پایان مرحله آموزش طرح توان افزائی نهادهای مدنی با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی

پایان مرحله آموزش طرح توان افزائی نهادهای مدنی با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی

سازمان­های مردم نهادبـا ایفای نقش­های نظارتی، جذب، هدایت و بسیج منابع انسانی، مادی و معنوی می­توانند بهترین نمود از مشارکت مردمی بوده و با انسجام‌بخشی به گروه­های انسانیِ هم هدف، راهگشای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در منابع ملی باشند. همچنین این سازمان­ها، به عنوان بازوهای کارشناسی– اجرایی، سیاستگذاران و سازمان­های دولتی را در رسیدن به اهداف توسعه­ای خود یاری می‌دهند. تجربه­ بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در  طرح توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد بومی زاهدان در سال 1394 نشان‌داد که از طریق شناسایی نهادهای بومی و توسعه قابلیت‌های آنان، می‌توان کمک موثری به استفاده مناسب از ظرفیت‌های بومی در توسعه محلی و نیز توسعه ملی نمود. تجربیات بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در زمینه اجرای طرح‌های مشابه در نقاط مختلف کشور نشان می‌دهد که تداوم طرح‌های توانمندسازی و ترویج نگاه کارآفرینی اجتماعی در قالب نهادهای مدنی بومی ضروری بوده و از این رو شناسایی افراد و نهادهای مذکور و کمک به تحکیم و تثبیت موقعیت آن‌ها در این مسیر لازم می‌آید.

بنابراین بنیاد با همکاری معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و  با اتکا به پیشینه خود در این حوزه، «طرح توان افزائی نهادهای مدنی با رویکرد کسب وکار و کارآفرینی »  را در زمستان 95 کلید زد.

لازم به ذکر است طرح فوق با هدف ارائه خدمات آموزشی و مشاوره به نمایندگان دو سازمان مردم نهاد از 31 استان کشور در حال اجرا است.به عبارتی دیگر آموزش و مشاوره 62 نفر از سمن‌های کشور با هدف توسعه ظرفیت مدیریت و کارشناسی آن‌ها از ماموریت های طرح است.

در این طرح سه دوره کارگاه آموزشی برای این نهادها برگزار شد هم اکنون نهادهای مدنی شرکت کننده در طرح در حال تکمیل پروژه های خود هستند تا وارد فاز مشاوره ای طرح شوند.

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی